Šta je fleg fudbal?
Fleg fudbal (flag football) je beskontaktna verzija američkog fudbala. Ekipu na terenu čine 5 igrača koji oko struka nose po dve zastavice (eng. flag). Skidanjem tih zastavica, simulira se obaranje igrača, i zaustavlja se igra i dalje napredovanje ekipe. Igrači ne nose kacige, pedove i ostalu zaštitnu opremu jer kao što je već rečeno, između igrača nema kontakta.
Ko sve može da igra fleg fudbal?
U sistemu takmičenja propisanom od SAAF-a (Srpska asocijacija američkog fudbala) fleg fudbal je namenjen igračima svih uzrasta (od petlića do seniora). Za ove uzrasne kategoriju organizuju se i zvanična takmičenja za prvaka države pod okriljem zvaničnog saveza, tj. SAAF-a. Zanimljivo je i to da u mlađim kategorijama (od 8 do 13 ili od 10 do 15 godina) jednu ekipu mogu sačinjavati devojčice i dečaci zajedno.
Da li je potrebna posebna oprema za fleg fudbal?
Ne. S obzirom na to da se fleg fudbal uglavnom igra na otvorenim travnatim terenima, poželjno je da igrači nose kopačke. Kaiševe sa flegovima, tj. zastavicama bez kojih igranje nije moguće, svaki igrač dobija od kluba. Šorc, majica i pozitivna energija je sve što je potrebno.
Voleo bih da probam fleg fudbal, ali nisam siguran da li je ovo za mene?
Fleg fudbal je idealan za novajlije koji žele da se oprobaju u ovom sportu. U fleg fudbalu se dobija osnovno iskustvo i uče osnovne tehnike sporta. Ovo je odlična igra i vrlo često dobar trening i za one koji igraju „veliki“ američki fudbal.
Roditelji misle da je ovo previše grub sport i brane mi da treniram?
Ovo je beskontaktna verzija američkog fudbala. Nema guranja, udaranja, obaranja igrača. Sve to zamenjuje skidanje zastavice. S druge strane, povrede su sastavni deo bavljenja sportom, a ovo je sport kao i svaki drugi i do povreda može doći. Ali ni onaj „pravi“ američki fudbal, fudbal sa opremom nije ništa grublji od recimo rukometa, a svakako ne ovakva verzija fudbala, tj. fleg fudbal. Povrede se i teniseri i fudbaleri i košarkaši i mnogi drugi sportisti. Zabeleženo je da se samo šahisti nikada nisu povredili igrajući šah, pa ako roditelji žele da im se dete bavi sportom, a da mu pri tome ne zafali ni dlaka sa glave, šah je idealan.
Dakle, za petliće i pionire postoji i zvanično takmičenje u ovom sportu?
Tako je. Kao što je gore već rečeno, postoji zvanično takmičenje za prvaka države. Ono se organizuje svake godine na proleće (za pionire) i na jesen (za petliće). Takmičenja se organizuju po turnirskom principu, gde se u jednom danu odigra nekoliko utakmica. Pobednici turnira plasiraju se na naredne, sve do onog poslednjeg, finalnog turnira za prvaka države. Naš klub se već dugi niz godina takmiči u ovim kategorijama i beleži zapažene rezultate.
Kada su treninzi?
Fleg ekipa pionira (od 10 do 15 godina) se obično okuplja početkom godine kada počinju pripreme za predstojeće prvenstvo. Treninzi su u tom periodu, periodu zime organizovani u zatvorenim prostorijama, tj. sportskim salama. Sa početkom proleća i toplijim vremenom, trenira se na otvorenom, na terenu kod OŠ „Jovan Popović“ u Inđiji. Treninzi fleg ekipe petlića (od 8 do 13 godina) počinju krajem leta i traju do kraja godine. Svako ko želi da se priključi ekipi može da dođe na treninge i da radi na kondiciji, tehnikama kretanja, radu sa loptom i svim drugim aktivnostima.
Ko su treneri?
Treneri ekipe su stariji igrači koji imaju bogato iskustvo u fleg fudbalu i koji su čak i ponikli, razvili se i dospeli u seniorski tim upravo kroz fleg fudbal. Glavni trener ekipe je Goran Zec.
Kako se mogu priključiti ekipi i početi da treniram?
Treninzi su utorkom od 20 časova, četvrtom od 21 čas i subotom od 18.30 časova u sali OŠ „Petar Koćić“
Sve dodatne informacije mogu se dobiti slanjem poruke na kontakt strani našeg sajta (e-mail) ili na našem Instagram profilu. Takođe, svako ko je zainteresovan može doći na neki od naših treninga, upoznati se sa ekipom, trenerima, pogledati trening i eventualno početi da trenira i stiče početna znanja o ovom sve popularnijem sportu kod nas.
Ažurirano: 16.01.2023. godine.